SUKULENTY

SUKULENTY – CO TO TAKIEGO ?


Sukulenty to grupa roślin, które potrafią gromadzić wodę w specjalnie do tego celu przeznaczonych organach: liściach, łodygach bądź korzeniach. Dlatego są idealne dla osób, które nie mają dużo wolnego czasu.  To właśnie, te rośliny potrzebują minimalnej opieki.

JAK PIELĘGNOWAĆ SUKULENTY?

  • Sukulenty uprawa

Podstawową zasadą jest to, że należy je trzymać na najbardziej nasłonecznionym parapecie lub balkonie.
Temperatura – co najmniej od 20 stopni.  Najlepsze będzie okno południowe, wschodnie i zachodnie, ale nie północne.
Należy również pamiętać, że zwykłe zasłony pochłaniają 20% światła. Szkło  lekko pokryte kurzem –  utrzymuje do 30% światła, a brudne – do 70%! Sukulenty można i należy obracać tak, aby nie rosły jednostronnie, rozciągając się w kierunku źródła światła (okien); zmiana orientacji nie wpływa na początek okresu kwitnienia.

  • Podlewanie sukulentów

Przed podlewaniem zawsze sprawdzaj podłoże: powinno być całkowicie suche!
Podlewać należy bardzo ostrożnie. Wiosną (w okresie intensywnego wzrostu) – 2 razy na miesiąc, latem już (co 7 – 10 dni), zwłaszcza podczas upałów (więcej!). Jesienią należy stopniowo ograniczyć podlewanie roślinek.
Ilość wody zależy od wielkości doniczki, pogody i czasu, jaki upłynął od ostatniego podlewania. Zasadą jest, że ziemia nie może być stale mokra, a jeśli ją od czasu do czasu przesuszysz roślinkę, wyjdzie jej to na „zdrowie”. Najczęściej popełniany błąd to zbyt obfite podlewanie.

Sukulenty należy dodatkowo spryskiwać. Ważne by robić to wiosną i latem przy ciepłej, słonecznej pogodzie, a najlepiej wcześnie rano lub późno wieczorem. Nigdy nie spryskuj rośliny na słońcu: krople wody na liściach zmieniają się w soczewki, prowadzą do oparzeń.
Woda do nawadniania powinna być w temperaturze pokojowej. Jeśli użyjesz zimnej wody istnieje prawdopodobieństwo, że roślina przez noc, opuści wszystkie liście i zginie.